maliny warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Nastały dziwne czasy, kiedy to leków i witamin szukamy zwykle w aptekach, by szybko, sprawnie połknąć tabletkę, sądząc, że będzie to dla naszego organizmu najlepsze, zapominając, że matka natura ma dla nas o wiele lepsze i zdrowsze rozwiązania. Sięgnij po naturalną „aptekę na krzaku”, ponieważ sezon na maliny w pełni! O ich walorach smakowych nie trzeba nikogo przekonywać, maliny lubią i młodsi i starsi. Z artykułu dowiesz się jakie maliny mają właściwości prozdrowotne.

 

Maliny: związki odżywcze


Badania naukowe potwierdzają jednoznacznie lecznicze zastosowanie zarówno owoców, jak i liści maliny. Właściwości zdrowotne malin wynikają m.in. z zawartości związków polifenolowych. Maliny kojarzą nam się przede wszystkim z dużą zawartością łatwo przyswajalnej witaminy C, która m.in. wpływa na poprawę odporności organizmu. Pamiętajmy, że to również silny antyoksydant, który wspiera nas naturalnie w walce z wolnymi rodnikami, będąc doskonałym kompanem w profilaktyce antynowotworowej [1, 2].

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Maliny zawierają witaminę C oraz wiele innych cennych składników.

 

Inne ważne składniki malin cechujące się podobnymi właściwościami to: zeaksantyna, luteina i beta-karoten (to naturalne barwniki roślinne – karotenoidy, o unikalnych, ważnych dla człowieka właściwościach). Oprócz porządnej dawki antyoksydantów, spożywając maliny fundujemy naszemu organizmowi sporą porcję cennego potasu, który wraz z witaminą C wspiera sprawne działanie układu krwionośnego. Należy pamiętać, że osoby mające problemy z niedokrwistością oraz wegetarianie powinni mieć na uwadze w swoim jadłospisie maliny z uwagi na żelazo. Maliny zawierają także witaminy z grupy B, witaminy A, E, K, oraz wapń i magnez. Owoce maliny dzięki zawartości w swoich owocach kwasu elagowego, posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, wspomagające leczenie przeziębień, zapaleń jamy ustnej, gardła i krtani. Maliny zawierają także cukry – glukozę, fruktozę i sacharozę oraz błonnik.

 

 

Lecznicze właściwości przypisuje się również liściom maliny. W liściach znajdziemy takie związki jak: kwasy organiczne, flawonoidy, śluzy, sole mineralne, garbniki, witaminy w tym podobnie jak w owocach, znaczne ilości witaminy C.

 

Właściwości prozdrowotne maliny


Ta bogata lista związków odżywczych sprawia, że maliny wpływają korzystnie na niemal każdą sferę działania organizmu. Wykazują działanie moczopędne i wspierają pracę układu krwionośnego. Poprzez zawartość manganu mogą również wspierać płodność. Spożywanie dużych ilości świeżych, zdrowych i dojrzałych malin jest zalecane jako środek regulujący pracę przewodu pokarmowego. Maliny wspomagają leczenie anemii oraz zalecane są w czasie przeziębień, ponieważ działają napotnie. Składniki odżywcze w malinach pomagają również w walce z chorobami dietozależnymi – chorobami dzisiejszej cywilizacji. Dzięki swoim właściwościom obniżają ryzyko chorób, które są związane z przewlekłym stresem oksydacyjnym i przewlekłym zapaleniem. Te choroby to m.in.: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Należy mieć na uwadze, że w związku z dość dużą ilością puryn, jakie znaleźć można w owocach malin, nie powinny by one spożywane w nadmiarze przez osoby chorujące na dnę moczanową oraz mające problemy z niewydolnością nerek [3, 4, 5].

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Maliny wspomagają leczenie anemii oraz zalecane są w czasie przeziębień, ponieważ działają napotnie.

 

Liście maliny, podobnie jak owoce, cechuje wiele leczniczych właściwości. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne. Stosowanie wyciągów z liści malin, wpłynie rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, naczyń krwionośnych oraz na macicę. Liście maliny będą działać wspomagająco w leczeniu dolegliwości kobiecych, w zaburzeniu miesiączkowania jak i również w upławach. Dzięki sporej zawartości garbników, mają działanie hamujące na rozwój bakterii w jelitach, zmniejszając przy tym długo utrzymującą się biegunkę.

 

Wykorzystanie maliny w kosmetologii


 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Maliny mają nie tylko zbawienne działanie na nasze wnętrze, ale również sprawdzą się doskonale w działaniu zewnętrznym, poprawiając stan naszej skóry. Owoce maliny cechują się właściwościami nawilżającymi skórę, wygładzają, ujędrniają, zmiękczają i tonizują ją, dzięki czemu znalazły zastosowanie w wielu drogeryjnych kosmetykach. Maliny cechują się ważną funkcją regulującą wydzielanie sebum. Dzięki kwasowi salicylowemu w swoim składzie działają antyseptycznie. Wyciągi z kwiatów, owoców i liści malin stosuje się zarówno do pielęgnacji skóry normalnej, przetłuszczającej się jak i cery trądzikowej.  Wyciągi z malin łagodzą objawy zmian skórnych takich jak wysypki, owrzodzenia oraz przyspieszają gojenie się ran i oparzeń [6, 7].

 

Susze z malin


Owoce maliny najlepiej zbierać przy suchej (bezdeszczowej) pogodzie, po obeschnięciu porannej rosy, do naczyń emaliowanych (wiader lub dzbanków), naczyń kamionkowych lub szklanych. Maliny zbierane z przeznaczeniem na susz mogą być bardzo dojrzałe. Suszenie malin powinno odbywać się początkowo w temperaturze około 30-40°C, potem 60°C.

maliny warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Liście maliny należy zbierać wiosną i wczesnym latem. Zerwane pędy pozbawione ogonków, należy suszyć w przewiewnych, ocienionych miejscach, by później móc korzystać w jak największym stopniu z ich prozdrowotnych właściwości. Możemy zarazem suszyć zerwane liście, kwiaty jak i owoce maliny, które należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach (najlepiej szklanych) pozostawionych w ciemnych, chłodnych i suchych miejscach [8].

 

Syrop z malin


Do sporządzenia syropu z malin należy przede wszystkim pamiętać żeby zachować podstawową proporcję: 1 szklanka cukru na 0,5 kg. owoców. Pamiętając o tej proporcji, będzie można zrobić tyle syropu na ile wystarczy nam owoców maliny. Aby sporządzić syrop, maliny należy wrzucić do garnka i zasypać połową cukru.

 

maliny warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Odstawić na kilka godzin, aż naturalnie puszczą trochę soku (co jakiś można mieszać drewnianą łyżką owoce w cukrze co ułatwi oraz usprawni cały proces przygotowawczy). Następnie całość należy zagotować i dodać pozostałą część cukru. Należy pamiętać, by cukier rozpuścił się całkowicie. Po zagotowaniu owoców z cukrem, gotować należy na małym ogniu jeszcze około 15 minut. Całość przetrzeć przez sitko aby zniwelować grudki i oddzielić od soku pestki. Na koniec wystarczy syrop z malin przelać do czystych i wyparzonych słoików i odwrócić do góry dnem, pozostawiając do wystygnięcia. Niektóre źródła polecają również syrop krótko pasteryzować. Odpad w postaci pestek można użyć jako naturalny peeling do skóry.

 

Dżem z malin


Jeżeli chcemy zrobić malinowy dżem możemy wykorzystać owoce gorszej jakości, np. miękkie, mocno dojrzałe, pogniecione, ale pamiętajmy by nie było nadgniłe ani spleśniałe. Owoce maliny można opłukać, jeżeli istnieje taka potrzeba.

 

maliny warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Do przygotowania dżemu z malin potrzeba 1 kg malin i 1 kg cukru. Połowę malin należy przetrzeć przez sito lub rozdrobnić, dodać cukier i rozgotować, wrzucając do przecieru pozostałe owoce w całości. Masę należy gotować do momentu, aż owoce staną się szkliste, a kropla syropu upuszczona na zimny talerz nie będzie się rozpływać. Jeszcze gorącym dżemem napełnić czyste i wyparzone słoiki typu twist. Zamknąć, odwrócić do góry dnem i pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia [9].

 

Podsumowanie: maliny


 

maliny warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Z pewnością wiemy już, że maliny to doskonałe bogactwo łatwo przyswajalnych witamin, istotnych składników mineralnych jak i ważnych w profilaktyce przeciwnowotworowej przeciwutleniaczy, z których powinniśmy korzystać przez cały rok. Szczególnie teraz w sezonie malinowym, rozkoszujmy się ich oryginalnym smakiem i aromatem. Warto również pamiętać o przygotowaniu zapasów tych owoców na okres jesienno-zimowy. Dobrym sposobem na zachowanie większości właściwości malin jest ich mrożenie. Niezależnie jaki sposób przetworzenia wybierzemy, spożywając maliny dostarczymy swojemu organizmowi dodatkową porcję zdrowia. Dlatego pamiętajmy o malinach nie tylko w sezonie obfitującym w przeziębienia.

 

Przeczytaj również:


Soja – czy warto ją jeść?

Dobre i złe tłuszcze w żywności

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza z diety?

Śniadanie – jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia

Jak prawidłowo skomponować swój jadłospis?