Rokitnik warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji bliżej przyjrzeć się rokitnikowi, to najwyższa pora to nadrobić. Roślina ta skrywa w sobie bowiem wiele skarbów. Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides L.), rokitnik pospolity, rokitnik szakłakowaty to gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Nazywany bywa także rosyjskim ananasem. W niewielkiej wielkości pomarańczowych kuleczkach, zmagazynowane są ogromne ilości witaminy C.

 

Rokitnik warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Rokitnik nazywany bywa czasem “rosyjskim ananasem”.

 

Zdrowotne właściwości rokitnika


Okazuje się, że jest jej znacznie więcej niż w roślinach, które zwykle łączyliśmy z ową witaminą. I co ważne, roślina ta nie traci witaminy nawet po obróbce termicznej soku czy owoców, a do tego świetnie się przyswaja. Poza tą witaminą, owoce posiadają w swoim składzie także wiele innych jak ważnych dla nas związków odżywczych m.in. witaminy E, K, B12, F, P, A, D, a także kwas foliowy, flawonoidy, antocyjany [1, 2, 3].

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

W soku z owoców rokitnika obecne są 24 pierwiastki chemiczne m.in. azot, fosfor, żelazo, mangan, bor, wapń i krzem. Miąższ owoców i nasiona zwiera olej, jego zawartość w nasionach sięga aż do 12%. Olej bogaty jest w kwas palmitynowy i palmitynowo-olejowy [4].

 

 

 

Owoce zawierają kwercetynę, izoramnetynę i kamferol, a liście hyperynę i tylirozyd. Dlatego rokitnik – a zwłaszcza tłoczony z niego sok na zimno będzie niezastąpionym antidotum na jesienne przeziębienia – zwalczając infekcje i drobnoustroje, zmęczenie, choroby układu oddechowego, wsparcie układu krwionośnego – poprawiając krążenie i zapobiegając miażdżycy oraz w profilaktyce antynowotworowej [5, 6, 7].

 

Rokitnik warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Rokitnik: porównanie zawartości witaminy C z innymi owocami.

 

Rokitnik opóźnia procesy starzenia się skóry i poprawia ogólny wygląd cery przy tym wpływając na szybsze gojenie się ran. Do stosowania zewnętrznego warto jest używać oleju pozyskanego z nasion, który ma zbawienny wpływ na kondycję skóry i paznokci. Rokitnik skrywa w swoich „złotych kuleczkach” jeszcze jeden atut, posiada właściwości chroniące wątrobę – poprawiając kondycję układu pokarmowego. Owoce rokitnika to także silny antydepresant – wspierający pracę układu nerwowego [8, 9].

 

Rokitnik od kuchni


 

Rokitnik warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Rokitnik opóźnia procesy starzenia się skóry.

 

Małe kuleczki rokitnika rosną na kolczastych gałęziach i pękają gdy ledwo je dotkniemy, brudząc przy tym palce na intensywnie charakterystyczny dla siebie kolor pomarańczowy. Jeśli chcemy dobrać się do soku z rokitnika, najlepiej jeśli złapiemy całą gałązkę i jednym ruchem, mocno ją ściskając, przeciągniemy dłoń w dół – kolce rokitnika również rosną w jednym kierunku w dół, więc mamy szansę się wtedy nie pokaleczyć. Lepiej nam będzie wtedy uzyskać sok z niego. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu całych owoców, najlepiej delikatnie ostrym nożykiem – nożyczkami odcinać je po kolei z gałązki.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Zbiór sugeruje się również po delikatnym przemrożeniu owoców stają się wtedy łagodniejsze w smaku – nie tak cierpkie, dlatego zaleca się je zrywać po pierwszych przymrozkach. Wtedy też nieco łatwiej jest oddzielić wartościowy miąższ od niewielkiej pestki, znajdującej się wewnątrz owocu. Możemy również zamrozić całą gałązkę – przed nadejściem pierwszych oznak zimy, wtedy zamrożone owoce będzie nam łatwiej zrywać bez obawy zniszczenia ich.

 

Rokitnik warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Napój z rokitnika.

 

Pamiętajmy jednak, przed zerwaniem tych drogocennych owoców, że dzika odmiana rokitnika jest pod ochroną, ale coraz częściej się go uprawia, zatem możemy kupić owoce z upraw czy też gotowe przetwory lub jeszcze lepiej zacząć go samemu uprawiać. W kuchni możemy wykorzystać owoce na wiele sposobów, przyrządzając z nich dżemy, galaretki, konfitury, nalewki, soki i przeciery. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, sok doskonale nadaje się do przyprawiania potraw zastępując cytrynę – pamiętajmy o tym.

 

Przeczytaj również:


Woda butelkowana – którą wybrać?

Dieta biegacza – znaczenie węglowodanów

Alergia i nietolerancja pokarmowa

Wskazówki zdrowego żywienia

Chleb żytni na zakwasie – dlaczego warto go jeść?