jak małe dzieci mogą pomóc w kuchni

 

Jeśli zastanawiasz się jak dzieci mogą pomóc w kuchni to ten wpis jest dla Ciebie. Artykuł podpowie Ci co może robić dziecko w zależności od wieku. Już 2-latek może czuć się potrzebny w kuchni.

 

Dlaczego warto angażować dzieci w prace kuchenne?


W zależności od wieku maluchy mogą wykonywać różne, proste czynności. Dzieci zaangażowane w prace „dorosłych”, czują się ważne i doceniane. Warto wówczas chwalić starania małych kucharzy i zachęcać ich do udziału w pracach domowych. Jest to również świetny sposób na „niejadki”. Dzieci uczestnicząc w przygotowaniu posiłków, są bardziej chętne do ich spróbowania, a nawet zjedzenia [1, 2, 3].

 

Indywidualne wsparcie dietetyczne

Dietetyk dla Ciebie – sprawdź nas!

 

 

Należy jednak podkreślić, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Proponując maluchowi zadanie do wykonania, powinniśmy najpierw ocenić czy jest w stanie go wykonać, na podstawie jego zdolności manualnych. W czasie zajęć w kuchni dzieci narażone są na liczne zagrożenia. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby nauka gotowania była bezpieczna, a jednocześnie stymulująca do rozwoju [4].

 

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni: w wieku 2 lat


 

jak małe dzieci mogą pomóc w kuchni warsztaty-dietetyczne-kreator-zdrowia

Dla 2-letniego dziecka pomoc rodzicom w kuchni przy gotowaniu to prawdziwa frajda.

 

Dzieci w wieku 2 lat to bardzo ciekawscy uczniowie. W tym wieku maluchy dalej uczą się jak koordynować pracę swoich mięśni. W kuchni warto zaangażować je w wykonywanie czynności, które wymagają użycia dużych partii mięśni u rąk i nóg.

Dziecko w tym wieku może:

Myć warzywa i owoce.

Wycierać  mokre talerze (najlepiej nie tłukące się).

Ręcznie rozdrabniać sałatę lub zioła.

Rozdzielać na mniejsze kawałki brokuły, kalafiora, winogrona.

Pomóc przy czytaniu książki kucharskiej przez przewracanie stron.

Szorować powierzchnię stołu i blatu kuchennego.

Przenosić drobne rzeczy np. pomóc przy wypakowywaniu zakupów.

Wyrzucać śmieci do kosza.

 

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni: w wieku 3 lat


 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Trzylatki docenią każdą aktywność w kuchni.

 

Trzylatki są bardzo entuzjastycznymi uczniami. Potrafią już prawidłowo koordynować swoje ruchy i są gotowe do dalszego rozwoju swoich umiejętności pracy rąk, nadgarstków i placów.

Dziecko w tym wieku może robić wszystko co 2-latek, a ponadto:

Dodawać składniki np. do sałatki, zupy.

Rozmawiać o gotowaniu.

Wyciskać sok z owoców cytrusowych.

Przelewać ciecze z jednego naczynia do drugiego. Dzieci najczęściej napełniają naczynia po same brzegi, przez co rozlewają napoje. Aby temu zapobiec można zaznaczyć na kubku linię do której maluch ma nalać ciecz. Można to zrobić za pomocą gumki recepturki lub markera. Dziecku do przelewania najlepiej dać mleko, wodę lub sok owocowy. Należy unikać zabawy z gorącymi napojami.

Mieszać np. ciasto na naleśniki, farsze, pasty. Na początku, gdy dziecko zaczyna uczy się dopiero tej czynności, można zacząć od mieszania czystymi rękami, bez użycia przyborów kuchennych. W ten sposób maluch poznaje różne tekstury. Kolejnym krokiem może być użycie drewnianej łyżki.

Zagniatać ciasto i formować z niego kształty np. wykrajanie ciastek przy pomocy foremek, formowanie kulek na praliny itp.

Wycinać z folii aluminiowej kwadraty do zawijania jabłek, kukurydzy lub ziemniaków.

Nazywać i liczyć produkty spożywcze.

 

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni: w wieku 4 lat


 

jak dzieci mogą pomóc w kuchni

4-letnie dziecko będzie wspaniałym kompanem przy różnych pracach kuchennych.

 

Dzieci w wieku 4-lat lubią być samodzielne. Ich ruchy są bardziej skoordynowane. W tym czasie dalej doskonalą umiejętności pracy swoich palców i zręczność.

Dziecko w tym wieku może robić wszystko co 3-latek, a ponadto:

Obierać jajka ugotowane na twardo i niektóre owoce np. pomarańcze, banany.

Rozbijać jajka.

Tworzyć kształty z ciasta poprzez walcowanie np. kulki serowe, klopsiki. Można pokazać dziecku jak uformować kulkę np. z ciasta a potem ją spłaszczyć w koło. Ten typ zabawy jest też dobrym momentem na dyskusję z dzieckiem na temat kształtów.

Miażdżyć widelcem miękkie składniki np. banana, ziemniaki, jajka.

Przesiewać sypkie produkty przez sito np. mąkę.

Odmierzać suche składniki na wadze.

Pomagać przy robieniu kanapek i sałatek.

Panierować kotlety.

Nakrywać do stołu.

 

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni: w wieku 5 lat


 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

5-latek będzie dumny z nabytych umiejętności kulinarnych.

 

Pięciolatki bardzo chętnie pomagają w kuchni i są dumne z nabytych umiejętności. Często się tym chwalą przed innymi. Dalej doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętności motoryczne.

Dziecko w ty, wieku może robić wszystko co 4-latek, a ponadto:

Odmierzać za pomocą miarki – najlepiej zacząć od odmierzania łyżką np. mąki, kaszy i wyrównywania powierzchni. Kolejnym kokiem może być odmierzanie cieczy za pomocą miarki, nalewanie pół szklanki, trzy czwarte filiżanki itp.

Kroić owoce i warzywa nożem – należy pokazać dziecku jak podtrzymywać produkty i jak je umieszczać na desce do krojenia, w jaki sposób powinno trzymać nóż, w jaki sposób kroić. Warto najpierw przed krojeniem poćwiczyć z maluchem odruch piłowania. Warto zaufać dziecku i dać mu do krojenia prawdziwy nóż np. nóż do warzyw, lekki, z małym ostrzem. Warto podkreślić, że używanie tępego noża przez dziecko może być bardziej niebezpieczne niż noża ostrego.

Trzeć na tarce – należy pokazać w jaki sposób trzymać tarkę, jak układać palce z dala od tarki. Najlepiej zacząć od delikatnych produktów np. sera, jabłka, kapusty.

Obierać warzywa i owoce za pomocą obieraka. Obierak świetnie nadaje się również do rozdrabniania twardych warzyw i owoców np. marchewki lub tworzenia fantazyjnych „makaronów” warzywno-owocowych.

Ubijać białka jajek – można użyć do tego miski antypoślizgowej lub umieścić naczynie na wilgotnym ręczniku.

Ucierać masy do ciasta, pasty.

 

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni – podsumowanie.

 

Przeczytaj również:


Co na śniadanie dla dziecka?

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni?

12 zasad karmienia dzieci

Badania profilaktyczne u dzieci w wieku przedszkolnym

„Smakujemy lato w Pszczynie” czyli nasze warsztaty w plenerze