zasady karmienia dzieci

Wielu rodziców martwi się, że ich dzieci jedzą zbyt mało. Często te obawy przekładają się na atmosferę, jaka panuje wokół rodzinnych posiłków i negatywnie wpływa na dziecko. A wystarczy znać i stosować zasady karmienia dzieci, aby jedzenie stało się przyjemnością dla całej rodziny. Artykuł przestawia najważniejsze zasady karmienia dzieci, którymi powinni kierować się wszyscy rodzice i opiekunowie małych dzieci.

 

Zasady karmienia dzieci


Odżywianie jest ważną sferą w życiu każdego człowieka. Właściwe żywienie dzieci wpływa na ich optymalny rozwój oraz gwarantuje im zdrowie w dorosłym życiu. Małe dzieci w strefie odżywiania są całkowicie zależne od swoich opiekunów. To opiekunowie odpowiadają za prawidłowy stan odżywienia dzieci oraz kształtowanie ich nawyków żywieniowych. Odstępstwa od właściwego wzorca odżywiania lub od wyobrażeń opiekunów na ten temat mogą prowadzić do nadmiernej koncentracji na jedzeniu. Konsekwencją tego, w okresie wczesnego dzieciństwa, może być cała gama zaburzeń odżywiania o podłożu psychologicznym. Aby do tego nie dopuścić warto znać zasady karmienia dzieci, którymi należy kierować przy spożywaniu przez dzieci posiłków [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8].

 

 

1. Dziecko decyduje o tym, CZY będzie jadło i ILE zje.

Jest to jedna z najważniejszych zasad. Musimy zaufać swojemu dziecku i pozwolić mu zdecydować ile i co zje z podanej porcji posiłku. Postępując tak pozwalamy maluchowi jeść intuicyjnie poprzez słuchanie swojego organizmu i swoich potrzeb. To dziecko wie najlepiej czy jest jeszcze głodne czy już się najadło.

 

zasady karmienia dzieci

 

2. Rodzic decyduje o tym, KIEDY podać i CO podać na posiłek.

Druga bardzo ważna zasada, którą każdy rodzic powinien sobie uświadomić. To my, opiekunowie odpowiadamy za rodzaj pokarmu, jaki spożywa nasze dziecko. Ważny jest właściwy wybór produktów odżywczych, o odpowiedniej dla wieku dziecka konsystencji i smaku oraz dostarczenie odpowiednio przygotowanych posiłków i przekąsek.

 

zasady karmienia dzieci

 

3. Dziecko może wybrać przed posiłkiem jeden z dwóch proponowanych pokarmów.

Dawanie dziecku możliwości podejmowania decyzji ma wielką moc. Pod warunkiem, że zrobimy to mądrze! Przed posiłkiem nie pytajmy malucha, na co ma ochotę. Zaproponujmy mu dwa (nie więcej!) produkty/potrawy, które chcemy mu podać na dany posiłek i zapytajmy dziecko co wybiera np. zupa pomidorowa czy ogórkowa, jabłko czy banan, surówka z marchwi czy buraczki itp. Dzięki temu ograniczonemu wyborowi to opiekunowie decydują o tym CO będzie jadło dziecko. Ale w tym schemacie dziecko również decyduje! Tylko ta decyzja ma mniejszą rangę. Dzięki możliwości wyboru, dzieci jedzą chętniej i są bardziej otwarte na nowe smaki.

Świetnym pomysłem jest również zaczerpniecie z idei szewskiego stołu i przygotowanie śniadania lub kolacji w formie bufetu lub choćby kolorowego talerza warzywno-owocowego.

 

zasady karmienia dzieci

 

4. Posiłki o stałej porze wg ustalonego schematu.

Karm tak, aby wzbudzać apetyt! Najlepiej wprowadzić 4-5 posiłki w ciągu dnia. Przerwa między posiłkami powinna wynosić 3-4 godziny.

 

zasady karmienia dzieci

 

5. Posiłek trwa do 30 minut. Zasady karmienia dzieci.

Posiłek trwa do 30 minut, chyba, że dziecko wcześniej zdecyduje o jego zakończeniu. Jeśli dziecko marudzi, nie chce jeść, posiłek kończymy wcześniej, bez zbędnych komentarzy i emocji. Kolejny posiłek podajemy o stałej porze wg ustalonego schematu. Mało prawdopodobne jest, aby dziecko odmówiło spożycia kolejnego posiłku. Jeżeli dziecko je mało, lepiej nałożyć mu mniejszą porcję, a następnie zaproponować dokładkę.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

6. Nie staramy się sprawić, aby dziecko zjadło więcej. Zasady karmienia dzieci.

Przez zajmowanie jego uwagi bajką, opowieścią, obietnicą deseru lub inną nagrodą za zjedzenie CAŁEGO posiłku. Pozwólmy dziecku skupić się wyłącznie na jedzeniu. Niech to będzie dla niego przyjemność. Pamiętajmy, że nie należy przymuszać ani nawet nakłaniać dzieci do jedzenia. W prawidłowym żywieniu dzieci nie ma miejsca na przekupstwa, groźby i karanie.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

7. Nie stosujemy dodatkowych przekąsek między posiłkami

Wypicie mleka, łyk soku owocowego, zjedzenie paluszka, chrupka – to wszystko są przekąski. Dzieci nie powinny podjadać przez cały dzień ani pić za dużo mleka lub soków. Ciągłe podjadanie sprawia, że dziecko mniej zjada w czasie głównych posiłków.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

8. Między posiłkami dziecko ma stały dostęp do wody, pije ile chce.

Uczmy zdrowych nawyków żywieniowych.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

9. Napoje podajemy na koniec posiłków. Zasady karmienia dzieci.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

10. Stałe miejsce do karmienia. Zasady karmienia dzieci.

Najlepiej przy stole. Nie biegamy za dzieckiem z łyżeczką. O ile to możliwe rodzina powinna zawsze spożywać posiłki wspólnie. Dzieci doceniają wartość towarzystwa członków rodziny i chętniej jedzą w ich obecności. Jest  to również przyjemne doświadczenie społeczne dla małego dziecka.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

11. Wycieranie buzi i sprzątanie dopiero po zakończeniu posiłku.

Mózg musi się przyzwyczaić do kontaktu z jedzeniem. Jest to szczególnie ważne przy żywieniu małych dzieci (do 3 roku życia).

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

I na koniec bardzo ważna zasada:

 

12. Pozwólmy dziecku nie jeść !!! Zasady karmienia dzieci.

Dla wielu opiekunów jest to nie do pomyślenia i bardzo trudne w realizacji. Jednak reguła ta wprowadza trochę luzu w żywienie dzieci. Sprawia, że dajemy maluchom szansę na podejmowanie decyzji i właściwe odczytywanie sygnałów głodu i nasycenia.

 

zasady karmienia dzieci

Zasady karmienia dzieci są ważne i warto praktykować je na co dzień.

 

Przeczytaj również:


Jak zwiększyć przyswajalność żelaza z diety?

Co na śniadanie dla dziecka?

Jak dzieci mogą pomóc w kuchni?

Badania profilaktyczne u dzieci w wieku przedszkolnym

„Smakujemy lato w Pszczynie” czyli nasze warsztaty w plenerze