mrożone warzywa i owoce warsztaty dietetyczne kreator zdrowia
W okresie zimowym szczególnie powinniśmy zadbać o jak największą podaż cennych wartości odżywczych, które niosą w swoim składzie świeże produkty, w tym warzywa i owoce. Kiedy nie możemy się cieszyć pełną gamą sezonowych warzyw i owoców, sięgnijmy po mrożone warzywa i owoce, które powinny obowiązkowo znaleźć się w zamrażarce w okresie zimowym.

 

„Wiele dyskusji toczy się wokół mrożonek warzywnych i owocowych. Zarzuca się im, że są mniej wartościowe i mało przydatne w prawidłowym żywieniu. Oczywiście surowych owoców i warzyw nic nie jest w stanie zastąpić, to mrożonki maja istotną wartość odżywczą. Dostarczają tych samych witamin, ale w ilościach zredukowanych od 15 do 30% w stosunku do surowych, natomiast mają podobną ilość składników mineralnych, a zawartość błonnika pokarmowego jest w nich prawie taka sama jak w produktach świeżych.”

 

M. Kozłowska-Wojciechowska, Żyjmy w zdrowiu czyli nowa piramida zdrowia s. 31-32.

 

Czy mrożone warzywa i owoce różnią się składem odżywczym?


 

mrożone warzywa i owoce warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

 

Pamiętajmy, że mrożone warzywa i owoce zmieniają głównie parametry witamin w stosunku do ich świeżych odpowiedników. Jednak przyglądając się stracie chociażby witaminie C – o której szczególnie powinniśmy teraz w okresie mrozów pamiętać, można stwierdzić, że nie dochodzi do ogromnych strat owej witaminy. Są to wielkości rzędu około 15-20%. Zatem nie mam mowy o utracie nawet w połowie tego ważnego nam składnika odżywczego, co jest dobrym argumentem przemawiającym na korzyść mrożonek. Owoce w postaci dżemów czy też soków po które równie chętnie sięgamy zimą to już straty rzędu 35 do nawet 75%!

 

 

Biorąc pod lupę kolejną witaminę, tym razem witaminę A, nie obserwuje się również szkodliwego wpływu mrożenia na jej zawartość w zamrożonych owocach. Jak pokazują wyniki badań utrata witaminy A to mniej więcej przedział 5-10%. Rozważając ten sam przypadek w stosunku do witamin z grupy B oraz witaminy PP nie ma powodów do obaw – straty są jeszcze mniejsze, niż zaobserwowano to w innych metodach przechowywania żywności np. w suszeniu czy kiszeniu. Również obserwując straty ważnych prozdrowotnych składników żywności, jakimi są cenne przeciwutleniacze, w które są bardzo zasobne owoce wybrane do przedstawionego w przepisie kisielu (jak na przykład polifenole czy antocyjany. Są to substancje wyjątkowo odporne na mrożenie, a obniżenie temperatury i zachowanie jej na stałym poziomie znacząco hamuje procesu ich rozkładu [1, 2, 3. 4, 5].

 

Mrożone warzywa i owoce: zasady rozmrażania


 

mrożone warzywa i owoce warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Mrożonki owocowe najlepiej wrzucać bezpośrednio na wrzątek, krótko gotując pod przykryciem w niewielkiej ilości wody.

 

Rozmrażając nasze owocowe skarby powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych zasad. Przede wszystkim nie rozmrażajmy warzyw i owoców godzinami, zostawiając je np. na noc na talerzu aż się rozmrożą. Rozmrażajmy je bezpośrednio przed spożyciem. Nie powinniśmy również rozmrażać warzyw i owoców całkowicie, by nie stracić cennego soku i nie doprowadzić do strat podczas nadmiernego wycieku. Mrożonki owocowe najlepiej wrzucać bezpośrednio na wrzątek, krótko gotując pod przykryciem w niewielkiej ilości wody. Idealnym sposobem rozmrażania jest gotowanie na parze, powoduje najmniejsze straty związków odżywczych. Kiedy zależy nam na spożyciu owoców mrożonych w całej postaci, a nie gotowanej, najlepiej włożyć je do lodówki na czas kilku godzin.

Mrożonki owocowe najlepiej spożyć w przeciągu 8-12 miesięcy i pod żadnym pozorem nie należy ich ponownie zamrażać.

 

Mrożone warzywa i owoce: propozycje kulinarne na śniadanie


 

Amerykańskie naleśniki z domowym kisielem

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Naleśniki sprawdzą się jako posiłek na śniadanie lub kolację.

Składniki

– 3 jajka
– 20 g cukru waniliowego (najlepiej domowej produkcji)
– 40 g roztopionego masła ekstra lub oleju kokosowego
– 200 ml mleka krowiego, koziego bądź roślinnego
– 1,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej bądź kokosowej lub owsianej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– szczypta soli
– niewielka ilość masła klarowanego bądź oleju kokosowego do smażenia.

 

Przygotowanie

Żółtka ucieramy z cukrem waniliowym, dodajemy roztopione masło, stopniowo wlewamy mleko, na końcu dodając przesianą mąkę z proszkiem i ubite na sztywno białka ze szczyptą soli. Całość dokładnie mieszamy najlepiej za pomocą miksera. Ciasto nakładamy po łyżce na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu.

 

Domowy kisiel owocowy

mrożone warzywa i owoce

Domowy kisiel z mrożonych owoców.

Składniki

– 300g mrożonych owoców (maliny, jagody, borówki amerykańskie – wszystko co skrywa nasza zamrażarka)
– 200ml wody
– 1 duża łyżka mąki ziemniaczanej
– 1 łyżka cukru brązowego, bądź ksylitolu lub stewii.

 

Przygotowanie

Owoce, słodzidło i 100 ml wody gotujemy około 5 minut, mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w 100 ml wody i robimy zawiesinę. Ciągle mieszając wlewamy do gotujących się owoców. Jeszcze gorący kisielem podajemy w towarzystwie naleśników, dosładzając ewentualnie całość miodem naturalnym, najlepiej spadziowym. Jako ozdoba i dodatkowy zastrzyk witamin cząstki pomarańczy.

 

warsztaty dietetyczne kreator zdrowia

Kisiel z mrożonych owoców będzie dobrym pomysłem na deser dla całej rodziny.

 

Przeczytaj również:


Soja – czy warto ją jeść?

Dobre i złe tłuszcze w żywności

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza z diety?