Praca zmianowa

 

Ponad 20% czynnych zawodowo Europejczyków wykonuje pracę zmianową. Jest ona bardzo popularna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie gospodarki, jednak niesie wiele konsekwencji zdrowotnych. Główną ich przyczyną jest zaburzenie rytmu dobowego. Czy da się uniknąć przykrych skutków pracy zmianowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

 

Co znajdziesz w artykule:


  1. Choroby cywilizacyjne a praca zmianowa
  2. Choroby układu pokarmowego
  3. Nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-krążeniowe
  4. Choroby nowotworowe
  5. Depresja, zaburzenia nastroju
  6. Otyłość
  7. Praca zmianowa a dieta – podsumowanie

 

Choroby cywilizacyjne a praca zmianowa


U osoby, która wykonuje pracę zmianową, znacząco wzrasta ryzyko zapadalności na takie choroby cywilizacyjne jak:

– choroby układu pokarmowego,
– nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-krążeniowe,
– choroby nowotworowe,
– depresja, zaburzenia nastroju,
– otyłość.

Jeśli pracujesz zmianowo zobacz nasz tygodniowy jadłospis, który pomoże Ci lepiej się odżywiać!

 

Choroby układu pokarmowego


Praca zmianowa, szczególnie na zmiany nocne przyczynia się bardzo często do występowania wzdęć, zaparć, zgagi oraz choroby wrzodowej żołądka. Spowodowane jest to nieregularnym spożywaniem posiłków oraz chęcią sięgania po posiłki typu instant, czy napoje pobudzające [1]. Aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego warto zapewnić organizmowi stały dostęp do składników odżywczych, co 4-5 godzin. Warto sięgać po zdrowe przekąski typu owoce lub warzywa, zamiast słodkiego batonika. Staraj się w miarę możliwości, aby napoje energetyczne zastąpić kawą. 

 

Nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-krążeniowe 


Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe każdego z nas zależne jest od pory dnia i wykonywanych przez nas czynności. Praca zmianowa znacznie zaburza ten proces, tym samym zwiększając ryzyko rozwoju nadciśnienie oraz chorób układu krążeniowego. Aby zminimalizować negatywne skutki tego rodzaju pracy warto dbać o prawidłową aktywność fizyczną i odpowiednią podaż składników mineralnych, takich jak magnez czy potas. Pamiętaj, że twoje posiłki powinny być źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych

 

Praca zmianowa a choroby nowotworowe


Praca nocna powoduje zaburzenia w produkcji melatoniny, tzw. „hormonu ciemności”, który odpowiada za prawidłowy poziom ciśnienia krwi i zapobiega rozwojowi cukrzycy oraz miażdżycy. To niestety nie jedyny hormon, którego produkcja jest zmieniona przez prace nocną. Szczególnie narażone są kobiety, u których wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi bądź jajnika. Bardzo ważna jest w tym przypadku profilaktyka, w tym regularne wykonywanie USG piersi oraz cytologii. Dieta powinna być pełnowartościowa, a ostatni posiłek należy spożywać 2-3 godziny przed snem. Ponadto warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie.

 

Depresja, zaburzenia nastroju


Praca na rożne zmiany, w tym w nocy może zaburzać produkcje innego hormonu – serotoniny, która odpowiada za lepszy nastrój. Jego niedobór, stres oraz zaburzenia snu mogą z kolei powodować zły nastrój, a nawet doprowadzić do depresji. Aby unikną nieprzyjemnych objawów zrezygnuj z używek takich jak alkohol czy nikotyna. 

 

Otyłość


Pracownicy zmianowi często sięgają po różnego rodzaju przekąski. W połączeniu z brakiem regularności, takie zachowanie zmniejsza kontrolę nad ilością spożywanych kalorii, tym samym prowadząc do zwiększenia ryzyka otyłości. 

 

Praca zmianowa a dieta – podsumowanie


Niestety pracy zmianowej nie da się uniknąć w większości zawodów. Jeśli jednak chcesz zapobiegać jej negatywnym skutkom, pamiętaj o odpowiedniej, zbilansowanej diecie. Ostatni posiłek spożywaj ok 2-3 godziny przed snem, natomiast pierwszy najlepiej około godzinę po wstaniu z łóżka. Pamiętaj również o odpowiedniej aktywności fizycznej i nawodnieniu. Staraj się wykonywać regularnie badania profilaktyczne, szczególnie jeśli twój organizm wysyła jakiekolwiek sygnały. 

 

 

Nikola Mikołajczyk

Licencjonowany dietetyk. Studia ukończyła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i nadal kształtuje się w tym kierunku. Szczególnie interesują ją tematy związane z żywieniem w zaburzeniach hormonalnych oraz psychodietetyka.

 

Przeczytaj również:


 

Czytanie etykiet produktów. Na te 3 składniki zwracaj szczególną uwagę!

Śniadanie – jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia

Jak prawidłowo skomponować swój jadłospis?

Rokitnik – ogromne źródło witaminy C

Kwas foliowy a foliany – jaka jest różnica?

 

Tygodniowy jadłospis dla osoby pracującej w systemie zmianowym

Jeśli pracujesz zmianowo zobacz nasz tygodniowy jadłospis, który pomoże Ci lepiej się odżywiać!